AdamsinLaDoncu Forum Sitesi
Win10 | Bilgisayarı Programsız zaman ayarlı kapatma - Baskı Önizleme

+- AdamsinLaDoncu Forum Sitesi (http://forum.adamsinladoncu.com)
+-- Forum: AdamsınLaDoncu Forum (http://forum.adamsinladoncu.com/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: Bilgisayar Hakkında (http://forum.adamsinladoncu.com/forumdisplay.php?fid=19)
+--- Konu Başlığı: Win10 | Bilgisayarı Programsız zaman ayarlı kapatma (/showthread.php?tid=1034)Win10 | Bilgisayarı Programsız zaman ayarlı kapatma - sLayy_ - 19-02-2020Bilgisayarı zamanlı kapatmak , ayarladığınız saat , dakika , saniye de kapatmak mümkün. Üstelik programsız.Windows tuşu + R tuşuna tıklayarak çalıştır kutusunu açın . Açılan ekrana " Shutdown -s -t " yazın.

Bu kodu yazdıktan sonra yanına kaç saat ya da dakika sonra kapatacağınızın saniyesini yazmalısınız.
**Örneğin 2 saat sonra kapatmaya ayarlamak istiyorsunuz. 2 saat 120 dakika ediyor . Google’a 120 dakika kaç saniyedir ?yazarsanız önünüze hemen 120 dakika’nın kaç saniye olduğunun sonucu çıkar. Çıkan sonucu yazdığımız kodun yanına boşluk bırakarak yazın.


kendiniz hesaplamak isterseniz istediğiniz saati dakika olarak yazıp onu 60 saniye ile çarpmanız gerekiyor. Örn: 2 saat istiyoruz, 120 x 60 = 7200
60 saniye ile çarpma sebebimiz 1 dakika 60 saniye olduğundan ve 2 saatte kaç saniye olduğunu hesaplamamız için.

Shutdown -s -t 7200 " şeklinde

Biz 7200 saniye yani 120 dakika üzerinden örnek gösterelim. Tamam’a tıklayın  eğer işlem gerçekleşirse sağ altta bulunan görselde de gördüğünüz  üzere  bir uyarı çıkıyor.Evet Windows kendini 2 saat sonra tamamen kapatmaya ayarlanmış durumunda 2 saatin sonunda bilgisayarınız otomatik olarak kapanır.


Kapatmayı Nasıl İptal Edebilirim ?Gayet basit .  
Tekrardan bilgisayarınızın  ‘çalıştır’ ( Windows tuşu + R ) kısmına girin  ve boşluğa " shutdown -a " yazarak  tamam butonuna tıklayın.İptal işlemi eğer gerçekleşmişse yine sağ altta şu uyarı çıkıyor ve işlem iptal ediliyor.

iyi forumlar.  don